Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
  • box
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012

prof Piotr Kusiewicz


Należy do najwybitniejszych polskich śpiewaków. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego oraz dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu profesora Jerzego Szymańskiego. W 1978 roku otrzymał I Nagrodę i dwa wyróżnienia na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach. Artysta występuje na estradach koncertowych oraz na scenach operowych w Polsce i na świecie. Śpiewał m.in. we wszystkich filharmoniach w kraju, w Teatrach Wielkich w Warszawie  i Łodzi, operach: Krakowskiej, Wrocławskiej, Bałtyckiej, Alte-Oper we Frankfurcie  n/Menem,  w  Théâtre des Champs-Élysées, w filharmoniach: Berlińskiej, Monachijskiej, Kolońskiej, w Palais des Beaux  Arts w Brukseli, Royal Festiwal Hall w Londynie, w  Carnegie  Hall w Nowym Jorku,Gewandhaus  w Lipsku,  Musikverein  w  Wiedniu, w Montrealu,  Mediolanie, Sztokholmie, Moskwie oraz w Jerozolimie, Seulu, Tokio i na Gwadelupie. 

W swoim repertuarze posiada 140 dzieł oratoryjnych, opery Haendla, Monteverdiego. Piotr Kusiewicz jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej, wykonuje m.in. dzieła Pendereckiego, Lutosławskiego, Kilara,  Preisnera. Kompozytorzy często powierzają mu prawykonania swoich utworów – śpiewał je m.in. na "Warszawskiej Jesieni". Artysta jest pierwszym i jak dotąd jedynym polskim wykonawcą "Paroles tissées" W. Lutosławskiego,  które  nagrał  z  NOSPR  pod  dyrekcją  Antoniego  Wita dla   firmy  fonograficznej NAXOS. 

Jako  pianista  wielokrotnie występował  ze  znakomitymi   polskimi  śpiewakami  / Urszula Mitręga,  Jadwiga  Rappé, Jerzy  Mechliński/. Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Piotra Kusiewicza był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu,  Montrealu, nowojorskiej  Carnegie Hall, a także w Tokio w latach 1996-2002. Przełomowym momentem w artystycznych poszukiwaniach artysty stało się nagranie wspólnie z Mariuszem Klimkiem /autorem tekstów, muzyki  oraz współwykonawcą/ płyty  CD,  wydanej   przez  Polskie  Nagrania, zawierającej piosenki z pogranicza pop - jazz....

Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu i kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii  Muzycznej w Gdańsku  oraz  profesorem śpiewu solowego w Akademiach Muzycznych w  Bydgoszczy i w Krakowie.

W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania CD dla firm fonograficznych – m.in.: DUX, Polskie Nagrania, ERATO, Naxos, Aperto, ACCORD, CD Accord, KOCH oraz nagrania DVD /C.Orff – Carmina Burana, W. Kilar – Missa pro pace, Hanna Banaszak, W.A.Mozart – Requiem.

W marcu 2008 roku Piotr Kusiewicz otrzymał krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, najwyższe odznaczenie przyznane osobom świeckim przez papieża Benedykta XVI.

Strona internetowa artysty: www.kusiewicz.pl


Organizator nie odpowiada za treść biografii artystów umieszczonych na stronie internetowej.

autorzy zdjęć: Grzegorz Idzikowski. Robert Kwiatek, Tomasz Ogrodowczyk
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © III Festiwal Muzyki Klasycznej, Kutno 2012
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony